więcej zdjęć

161129bakterieiwirusy0001W dniu 18.11.2016 Koło ‘Very Young Scientists’ uczestniczyło w warsztatach laboratoryjnych zorganizowanych w ramach obchodów Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach (European Antibiotic Awareness Day) na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.


Towarzyszyli nam dwaj starsi koledzy z gimnazjum – absolwenci naszej szkoły.
Na warsztatach podziwialiśmy kolorowy, niezwykły świat bakterii (hodowle bakteryjne na szalkach Petriego), obserwowaliśmy bakterie pod mikroskopem, poznaliśmy ich nazwy i właściwości. Poznaliśmy też historię odkryć antybiotyków, dowiedzieliśmy się m.in. co to jest antybiogram, które bakterie wytwarzają naturalne antybiotyki, co to są bakteriofagi, jakie jest działanie cebuli, chrzanu, czosnku czy olejków eterycznych, dlaczego wzrasta oporność bakterii na antybiotyki oraz w jaki sposób mądrze stosować antybiotyki. Na pożegnanie zostawiliśmy odciski naszych dłoni na podłożu agarowym – za jakiś czas dowiemy się, jakie bakterie znajdowały się tego dnia na naszych rękach.
Po warsztatach z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu „Bakteriofagi – pogromcy bakterii. W poszukiwaniu alternatywy dla antybiotyków”. Podczas wizyty w laboratorium Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów otrzymaliśmy Kolumnę Winogradskiego, którą przynieśliśmy do szkoły – wszyscy uczniowie na lekcjach przyrody będą mogli obserwować rozwój purpurowych i zielonych bakterii siarkowych. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę na Wydziale Biologii!

Więcej zdjęć

Początek strony